Buďte hostem na slovensku

Relativně nedávno byl na světlo světa uveden nový slovenský free hostingový server. Co Vám může nabídnout a co od něj můžete očekávat Vám prozradím v následujících řádcích.

Server se jmenuje Host.sk a neprovozuje jej žádná větší společnost. Server disponuje velkou škálou služeb, které jej řadí na první místo ve freehostingových službách. No posuďte sami:

 • Neomezená kapacita pro WWW prezentaci.
 • Neomezená kapacita pro emailovou POP3 schránku.
 • Doména 3.řádu – uživatel.host.sk
 • Podpora skriptovacího jazyka PHP3, PHP4.
 • Možnost využití databáze MySQL 3.20.32a (na požádání).
 • Možnost vlastní 404 stránky.
 • FTP přístup.
 • Přístup přes Telnet a SSH.
 • Podpora SSL šifrování pro bezpečnou komunikaci.
 • Připojení do slovenského peeringového centra SIX (100Mbit).
 • Nepožaduje umístění vlastní reklamy.

Výčet služeb je na free web skutečně úctyhodný a nemusely by se za něj stydět ani komerční hostingové servery. Správci také slibují podporu CGI skriptů. Nyní bych se chtěl trošku rozepsat o kvalitě poskytovaných služeb, které jsem měl čest nějakou dobu testovat.

Velice mne zajímala podpora PHP skriptování. Jak je správci uváděno, měla by být možná podpora PHP3 i PHP4, ale osobně se mi podpory PHP4 využít nepodařilo, i když jsem zkoušel měnit přípony souborů z PHP3 na PHP. Interpret PHP3 však běží dobře ale je škoda, že k němu není zkompilována GD knihovna, která dovoluje tvorbu obrázků (pro různá grafická počítadla je nezbytná). Jelikož by samotné PHP nebylo nic, kdyby se nespojilo s podporou databáze, zažádal jsem správce o její zprovoznění. Odezva byla relativně rychlá a databáze běžela asi za 12 hodin (podle vlastních zkušeností s nejmenovaným komerčním hostingovým serverem to byla bleskovka !!!).
Na serveru jsem testoval relativně náročnou aplikaci (diskuzní fóra), která však server nijak nepřekvapila a bojoval s nimi dokonale. Také se projevila výborná konektivita serveru, takže stránky se načítaly plynule a rychle. V době mého testování ještě nefungovala možnost připojení a administrace hostingového účtu přes SSH, takže Vám nemohu říci jaké má server dispozice v této oblasti. Také jsem netestoval SSL šifrování, se kterým nemám zkušenosti, ale myslím si že i s ním si server poradí. Velmi potěšující byla absence serverem vkládané reklamy, která tak nerušila výsledný vzhled stránek.

I když jsem server jen chválil, musím přidat i negativa… Největším negativem celé služby je její zázemí. Těžko říci, zda má malá společnost s neznámým marketingovým plánem šanci udržet takovou službu jako je free hostingový server s takovou nabídkou služeb. Pokud se do stránek nebudou vkládat reklamy, nemůže z tohoto společnost opravdu nic vydělat. Poskytovanými službami je server skutečným lákadlem všem, kteří potřebují některou z jeho vymožeností. Také neomezený prostor bude lákat provozovatele různých warez a mp3 sitů, které mohou server velmi zatěžovat, a proto si nejsem jist zda případné nově plánované služby serveru mohou pokrýt provoz a především pak náklady na posílení hardware a konektivity, které bude časem nevyhnutelné. Pokud se vám server i přes všechna nastíněná negativa zalíbil stejně jako mě, neváhejte a vyzkoušejte jej, určitě tím nemůžete nic ztratit…

Keep Reading

Další