Internet Explorer 6

Nová verze Internet Exploreru na sebe nenechala dlouho čekat. Zatím byla sice vypuštěna jen veřejná betaverze, ale troufám si říci, že už teď se jedná o stabilní produkt, který je opět o pěkný kus dále. Nový IE je postaven na technologiích použitých ve Windows XP, které přinášejí jeho uživatelům spousty nových možností. Velký důraz je v nové verzi kladen na využití multimédií a na větší bezpečnost. Samozřejmostí je vylepšená podpora dynamického HTML. Pojďme si říci něco bližšího o nových možnostech programu.

Prvním velkým přírůstkem jsou panely exploreru (explorer bars). Za normálních okolností se tyto panely nezobrazují, ale zobrazení je možné zapnout kliknutím na ikonu osobního panelu v panelu nástrojů. Osobní panel standardně obsahuje formuláře pro vyhledávání na webu, přehled zpráv z MSNBC a ovládací panel pro přehrávání multimediálních souborů – ať už audia nebo videa. Nic vám však nebrání, abyste si tento panel nastavili dle svých potřeb. Mohou se zde například zobrazovat vaše kontakty z adresáře, historie, či oblíbené položky. V budoucnu pak budete mít možnost stáhnout si z internetu další panely, které nebude publikovat jen samotný Microsoft, ale i jiné společnosti, takže můžeme předpokládat, že si do svého osobního panelu budete moci přidat různé vyhledávací služby, předpovědi počasí, kurzovní lístky, aktuality vámi preferovaného zpravodajského webu atp.
Dalším zajímavým vylepšením nové verze je prohlížení obrázků. Pokud v IE otevřete obrázek, který je větší než okno prohlížeče, bude automaticky zmenšen tak, aby se vám na obrazovce zobrazil celý a nemuseli jste s obrázkem skrolovat. Zmenšení zanechá poměr výšky a šířky obrázku. Když na obrázek najedete kurzorem myši, zobrazí se vám malá lištička s možnostmi: Uložit, vytisknout, poslat mailem a otevřít složku My Pictures. Také se na obrázku objeví čtvercová ikona. Po klepnutí na tuto ikonu se obrázek zvětší na svou původní velikost. Zpět se vrátíte opětovným kliknutím na ikonu.

Další novinkou je integrace instant messagingu (ICQ,AOL,MSN) přímo do prohlížeče, takže pokud si aktivujete ve svém osobním panelu panel kontaktů – Contacts Bar, získáte okamžitý přístup ke službě MSN Messenger a budete mít možnost komunikovat s dalšími uživateli přímo z okna Exploreru. K dispozici máte nejenom zasílání krátkých zpráv uživatelům, jež jsou on-line, ale také jim můžete posílat emaily, navazovat telefonické spojení, nebo si můžete prohlížet detaily vašich kontaktů z Outlooku nebo z adresáře.

Bezpečnostní stránka Exploreru byla také vylepšena. Nová verze podporuje Platform for Privacy Preferences (P3P), což je systém dávající uživateli větší kontrolu nad osobními daty používanými sajty, které uživatel navštíví. Tyto nástroje upozorňují uživatele na obsah cookies, které posílá třetí strana (různé toplisty, reklamní systémy). Přímo v nástrojích internetu přibyla záložka Privacy (soukromí), kde si můžete jednoduše nastavit jak moc velké soukromí chcete udržovat. V záložce obecných nastavení pak přibylo tlačítko Delete Cookies, jehož význam jistě není třeba vysvětlovat 😉 Microsoft slibuje, že bude dále vyvíjet další metody pro uchování soukromí a osobních informací.

Poslední z velkých přírůstků je docela kuriozní funkce, která však určitě není na škodu. Microsoft implementoval do nového IE nástroj pro dokumentování chyb – Internet Explorer Error Reporting Tool. Tento nástroj se snaží zachytávat jakoukoli chybu, kterou IE provede a následně je zaslat Microsoftu k prozkoumání. Po chybové události se bude Explorer snažit restartovat. Takto získávané informace by měly Microsoftu pomoci k odhalování skrytých chyb a jejich rychlé opravě.

Nový Internet Explorer obsahuje relativně mnoho radikálních změn, avšak na hardwarových nárocích se tyto změny neprojevují. Jako minimum pro nový IE6 stačí procesor 486 s taktovací frekvencí 66MHz, operační systém Windows 98 (98SE) a 16 MB operační paměti. Pokud máte chuť otestovat si možnosti nové verze nejpoužívanějšího internetového prohlížeče, pak neváhejte a stáhněte si jej z oficiálních stránek produktu. Velikost instalace závisí na instalovaných komponentech a pohybuje se od 11 do 75 MB.