Práce coby PHP programátor

Práce programátora patří do skupiny velice specializovaných a odborných zaměstnání. Díky tomu se řadí mezi velice dobře placené zaměstnání, a to i přesto že průměrné platy zdaleka nedosahují hranice vysokých bankovních úředníků či vrcholného managementu. Práce na pozici PHP programátora je s ohledem na průměrný plat jistě dobře placená, jsou ale finanční nabídky opravdu zajímavé tak, jak tvrdí mnohé inzeráty?

V PHP programuji od roku 2000 a před několika měsíci jsem se rozhodnul změnit své stávající zaměstnání. Začal jsem se tedy poohlížet po volných pracovních pozicích. Několik firem mne oslovilo se svou nabídkou…

Co se vlastně pod pracovní pozicí PHP programátor skrývá? Velká část inzerátů poptávajících PHP programátory kromě znalosti samotného PHP požaduje i dobré znalosti relačních databází. Primárně MySQL případně Postgres, rozhodně pak neškodí znalosti dalších databází jako MSSQL či Oracle. Jelikož drtivá většina PHP výstupů tvoří webové stránky, počítá se, že PHP programátor bude i zdatný v XHTML, CSS a client side skriptování. Znalosti XML, XSLT a dalších technologií postavených na XML jako například, dnes velmi oblíbený AJAX.

Některé firmy pak po uchazečích požadují znalost Flashe, práci s grafickými programy, popřípadě i schopnost vytvářet nové grafické návrhy. Také firmám nevadí, když kromě PHP dokážete programovat i v jiných programovacích jazycích jako například Java, Delphi nebo C++.

Samozřejmostí je časová flexibilita, vysoké pracovní nasazení, proaktivita. Nesmíme také zapomenout na dobré analytické myšlení, schopnost návrhu datových modelů, samostatnost a schopnost práce v týmu.

Firma vám na oplátku nabízí kamarádskou atmosféru v příjemném prostředí klimatizovaných kanceláří, plovoucí pracovní dobu, případně možnost práce z domova, sadu benefitů od stravenek, nápojů, přes týden dovolené navíc, notebooku i pro soukromé použití, příspěvky na kulturu či sport a hlavně (co si budem nalhávat, děláme to pro peníze) nadprůměrné platové ohodnocení. Zní to skvěle, takže si domluvíme osobní pohovor. Oprášíme oblek a hurá na věc.

Nejdříve si vyslechneme obvyklé „kdo jsme, co děláme, jak a pro koho to děláme“, pozvolna přejdeme k tomu, co umíte, občas něco lehce přikrášlíme, obkecáme. Pokud většinu z požadavků splňujete a o těch, které nesplňujete, máte alespoň přehled, stanete se jistě zajímavým zbožím a po půlhodince příjemného povídání u kávy dojde na to, pro vás, nejzajímavější, a sice že si řeknete, kolik si přejete, případně váš oponent nadnese svou nabídku…

Shrneme si to… firma žádá velice zdatného PHP programátora, který ovládá nějaký ten framework, objektové programování, zná velice dobře databázi MySQL nebo Postgres. Zároveň žádá dobrého softwarového architekta, zdatného HTML kodéra, kreativního grafika, flash animátora. Chce tedy člověka, který bude zvládat práci na pěti pracovních pozicích. Aby člověk zvládl tolik různorodých činností, musí být opravdu hodně dobrý a zkušený… to bude drahé…

Po chvíli přemýšlení a odhadování jak vysoko můžete jít, spočítáte své mandatorní měsíční náklady a zkusíte nějakou reálnou částku. Vypadne z vás „Má představa je 50 tisíc hrubého měsíčně, pravidelné odměny plus obvyklé benefity“ a potenciálního zaměstnavatele polije pot a s užaslým obličejem z něj vypadne „My jsme si představovali částku kolem 25-30 tisíc, to co žádáte, si nemůžeme dovolit.“. Spadla klec…

Obvykle si firma nechává nějaký čas na zvážení vašich požadavků a vyhodnocuje je s dalšími kandidáty. Nicméně, takováto reakce je docela častá, když požádáte o částku, která je zcela mimo zamýšlený rozsah zaměstnavatele. Co naplat. Nedohodnete se a jdete o dům dál, zatím vás to stálo nějakou hodinku času. Pokud vás takto odmítne několik firem, začnete uvažovat, zda je někde něco špatně, váš kamarád dělá skladníka nebo se stará ve firmě o auta jako správce vozového parku a bere 25-30 tisíc hrubého. Vy jako velice odborná pracovní síla dostáváte nabídky na stejné peníze… Chcete pracovat v oboru, který je považován za silně nadprůměrně placený, podle toho máte i nároky na svůj životní komfort; chcete bydlet ve vlastním, chcete se vozit v automobilu střední, nebo lépe vyšší střední třídy, alespoň jednou ročně vyjet někam do zahraničí na dovolenou, ale z toho, co vám bylo nabídnuto, budete rádi za podnájem se spolubydlícími, v lepším případě budete jezdit v novém voze z třídy mini aut.

Jelikož podobných zkušeností mám už docela dost, začal jsem mít proti nabídkám točících se kolem PHP averzi. Buď je s díky odmítám, případně na ně reaguji s vyčíslením minimální částky, pod kterou nejsem schopen jít, abych si udržel svůj životní standard. What happened wrong?

Některé firmy takto hledají programátory juniory, ale v inzerátu to jasně nedefinují.  Jiné zase tvrdí, že programování v PHP je jednoduché, proto je na pracovním trhu programátorů v PHP přebytek, což vede k rozhodnutí, že takového člověka není nutné platit zásadně lépe, což je asi obvyklejší případ. Ve skutečnosti, i když nejsou požadavky na programátora takové, jako v nastíněném případu, jsou požadavky na znalost PHP programátora značně vysoké. Kromě znalosti samotného PHP je nutná výborná znalost SQL a případně i některého procedurálního SQL jazyka (nejspíše PgPL/SQL), některého z rozšířených MVC frameworků, podle zaměření pak i základy zpracování grafické předlohy a dobrá znalost XHTML, CSS stylů, XML a XML transformací, Java scriptu a AJAXu. Když se zamyslíme nad tím, jaké znalosti potřebují programátoři v jiných „dospělých“ programovacích jazycích, zjistíme, že objem znalostí PHP programátora není o nic menší a vzhledem k velmi rychlému vývoji právě v oblasti internetových technologií musí takovýto programátor vyvíjet velké úsilí, aby zvládal pochytit a naučit se nově přicházející technologie. Proto, pokud nepotřebujete práci za každou cenu, nebojte si říct o částku, která je na stejné úrovni kolegů pracujících s jinými jazyky.

Bohužel z vlastní zkušenosti musím konstatovat, že firem, nabízejících PHP programátorům opravdu nadstandardní platové ohodnocení je jako šafránu (přitom v příkladu zmiňovaných 50 tisíc hrubého není zase nějak zvlášť moc), i když jde sledovat jistou progresi.

Jsem zvědavý, kam se trh práce s PHP programátory posune za několik let.