Report z turnaje v Černém Rytíři 4. září

V neděli 4. Září se v pražském Černém Rytíři konal již 6. 40k turnaj ze série Mega Paint Set na kterém se nakonec sešlo 10 hráčů. Tentokrát se hrálo na 1750 bodů a jako mise byly zvoleny první tři, které se hrály na letošním ETC, pouze s pozměněným bodováním, kde sekundární mise a VP byly shodně hodnoceny 6 body maximálně.

Po roce, více méně, úspěšného hraní  s démony jsem se rozhodl pro změnu armády. Jelikož mi ve skříni leží spousta Tyranidů, rozhodl jsem se na nich zapracovat a uvést na stůl i když jsem musel ještě nějaké modely dokoupit. V hledáčku mám dva Tyranidí buildy, jeden, spíše na 2000 bodů a druhý, ideálně na 1750-1850 bodů. Volím tedy druhou možnost, která znamenala následující:

2x HQ tervigon, catalyst, talony
1x Troops tervigon, catalyst
10 termagaunts
3x 3 Hive Guard
3x 17 Genestealer

Takže osvědčení infiltrující Genestealeří podporováni Hive Guardy a Tervigony. V každém případě je to pro mě poprvé co budu hrát za Tyranidy s „novým“ kodexem.

Kolo 1. – Spearhead, primární úkol anihilace, sekundární úkol capture and control. Soupeř Venum s Orky.
Orčí armáda byla tvořená čtyřmi trucky se základními boyz a povinným nobem s power claw, jednotkou nobů v trucku, dvěmi jednotkami lootas, big mekem s kff, nějakými gretchiny a 6 raketovými buginami, čtyři motorkáři.

Vyhrál jsem začátek a na střed jdou rovnoměrně rozložené Hive Guardy a Tervigoni, gaunti jdou do kráteru v zadní části mého deploye, kde budou lurkovat na objektivu. Venum vykládá vše k lesu, který tvoří i hranici jeho deploy zóny, objektiv zcela v rožku drží gretchini. Přichází na řadu infiltrující genestealeři. Bohužel na stole jde slušně vidět, takže musím 18“ od něj, což znamená, že své tři jednotky vyložím přesně před své deploynuté jednotky. Venumovi se nedaří krást iniciativu.

Hned na začátku spawnuju gaunty, hodím dohromady 3, perfektní začátek! Ale nevadí, chtěl jsem je jen jako pojistku pro držení mého objektivu jelikož je soupeř obklopený, nepředpokládám, že by se k nim dostal. Následují pohyby, kde gendi pomalu a jistě vyrážejí vstříc orkům,  Tervigoni je pak podporují catalysty. Dvoje HG se pokoušejí zastřelit nějaké lootas, ale jsou buď daleko nebo nic neudělají. Venum ve svém kole vyjede dopředu buginama, vystoupí několika orčími jednotkami a trucky pošle vstříc gendům, kterým v přímém postupu překáží. Následně orci začnou pálit, ale lootas to moc nedávají a gendi díky coveru a FNP slušeně ustávají, ztráty brouků jsou tak velice zanedbatelné.

V následujícím kole se gendi dostávají dost blízko, navíc je už plnohodnotně mohou podpořit Hive Guardy, které se zaměřily na buginy a dokonce i Tervigoni, kteří svou střelbou zničili jeden z trucků. Samozřejmě opět dostali gendi FPN od tervigonů.  Dvě jednotky gendů se začínají zabývat zbylými trucky a buginami, třetí skrz les nabíhá obě jednotky lootas, které dostávají na zadek a končí. Zničím ještě nějaké buginy a prázdný truck. Venum mobilizuje veškerou obranu, motorky se zabývají jednou jednotkou gendů, na druhé straně buginy a dvě jednotky orků otravují další gendy a na jednotku v lese se zaměří třetí jednotka orků a střelba nobů z trucku, který byl opodál. Kombi scorchy docela zabolely, ale díky FNP gendi drží. V kombatu řeším jak motorky, tak jedny orky, kteří nabíhali gendy.

Ve třetím kole se řítím nezadržitelně vpřed.  Hive guardy něco málo nastřílí do bugin ale vesměs nic extra. Gendi ale září, jedni si podávají zbytek motorek, které jim před tím věnovaly velkou pozornost a likvidují je, i když za velkých ztrát, další se pouští ve velké multi charge do gretchinů, jedné dvanáctky orků, trucku s noby, a přes les nabíhá stejný truck, i jednotku orků, plus další truck, druhá jednotka, ta však jde díky absenci granátů jako poslední. Nařežu něco do gretchinů i orků, ti to slušně vrátí ale i po klawách je skóre +1 pro mě, jednotka běžící přes les pak nasekala dalších 7 woundů. Orci, kteří prohráli o 8 samozřejmě nedávají morálku a všichni utíkají, perfektní čistka, ale stálo to nepříjemně velký počet stealerů.

Venum kontruje a vybíhá s noby, kteří následně vyčistí zbytek jedné jednotky gendů, druhé dočistí zbývající střelba ze dvou trucků a jedné buginy. Po heroickém boji gendů s noby jich nezůstává moc. Ty si ve 4. Kole podávají hive guardy, jde to lehce, protože na jejich střelbu mají jen 5+ invul, žádný cover, žádný armor ani FNP a dostávají instant. V dalším kole se snažím o wipe ale nedaří se. Nakonec Venumovi zůstávají pouze Big Mek a jedna očesaná bugina. Výsledné skóre tak je 19:1

Kolo 2. – Pitched battle, primární úkol sieze ground s 5 objektivy, sekundární anihilace. Soupeř Solem s Imperial Guard.
Garda byla tvořena chimérami s 2x s veterány, jednou s komandou, dvěma pětkama storm troopers, dvěmi armored sentinely s plasma kanóny, dvěmi hydrami, lemanem s plasma sponsony, a dvěmi dalšími lemany, jeden s Paskem. Lemany a chiméry ověšené snad vším co umožňují.

Prohrávám začátek a Solem sází gardu do dvojstupu doprostřed stolu. Lemany vzadu, vpředu chiméry a sentinelové. Storm troopers půjdou z deep striku. Já sázím brouky rovnoměrně na hranici své deployment zóny. Gendi infiltrují a v podstětě opisují kolem gardy pomyslný kruh 18“. Bohužel nekradu iniciativu a Solem začíná.

Od gardy nešlo čekat nic jiného než zahájení brutální palby, s vyjímkou chiméry s komandou, která vystřelila prudce po mém levém křídle. Naštěstí placky, kterými chtěl zabít hive guardy a tervigona lítaly hodně bokem. Boltery, stubbery a autocannony si vybraly daň na genestealerech, kteří měli alespoň covery, nicméně nepřítomnost FNP byla cítit. Dohromady jich lehlo cca 20, s tím že z jednotky veprostřed stolu zbylo asi 6 kousků.

Ve svém kole se vydávám vpřed. Jeden tervigon spawní gaunty, zasekne se, ale 12 gauntů na držení objektivu máme na stole.  Zbytek jde vpřed. Střelba bohužel není příliš účinná a do chimér se mi daří dávat jen shaken/stunned, občas i zbraň. Snažím se rozebrat chiméru s komandou, ale nedaří se. Následuje další kolo střelby, kde opět padá nemalý počet gendů, tervigon dostane navíc nějaké pecky. Komanda vybíhá z chiméry a připojuje se k tlaku na tervigona. Já pak mám plné ruce práce s tím, co mám před sebou a komandu ignoruju dvě jednotky genestealerů už dobíhají ke gardistům, později zničí tuším dva lemany a chiméru. Před tím ale hive guardy ničí jednoho sentinela.

Nyní přicházejí storm troopeři. Jedni se zabijí na mishap, druzí padnou tervigonovi do zad a s pomocí komandy ho zabijí. Gaunti potulující se poblíž se snaží je zastřelit, ale moc jim to nejde.  Jedni z gendů dostávají plackovanou z lemana a většina jich umírá. Řada je na mě a více méně se pouštím do uklidu gardy, ničím všechny vozidla kromě jednoho lemana, ničím storm troopery a pouštím se do veteránů kteří zůstali v kráterech po chimérách. Veterány vyřeším.  Komanda se pak pustí do boje s hive guardami, kterým nic zásadního neudělá, ale zaměstná je do konce hry. Nakonec Solemovi na stole zůstal jen leman russ, kterého bych v dalším kole určitě dodělal. Takže výsledek, díky mým velkým ztrátám 18:2 ale do wipu byl opravdu kousek.

Kolo 3. Dawn of war, primární úkol Capture and control, sekundární úkol seize ground, soupeř Toch s Black Templars.
Soupeř měl téměř typickou BT armádu, celkem 6 speederů s Typhoony, dvě pětky terminátorů, v každé dvě cyklóny, čtyři jednotky crusaderů, jednou v rhinu, podruhé v drop podu, dvakrát pěškobus.

Vyhrávám začátek a na střed stolu stavím HQ tervigona, dvoje gendy budu infiltrovat a třetí dávám do outflanku, zbytek armády jde pěšky v prvním kole. Opět dělám kolečko kolem tochových jednotek, na stole je prázdné rhino a jedna jednotka crusaderů. Infiltruju dvoje genestealery – krásný geometrický útvar. Naštěstí začínám hru.

Přicházejí rezervy, vše pokud možno vyrovnaně napříč stolem. Tervigoni dávají FNP na obě jednotky gendů na stole. Střelba žádná, bohužel jsem se zapoměl pohnout infiltrovanými gendy, takže pouze popoběhli. No, stejně bych nedoběhl, takže se moc nestalo. Tochovi přijdou rezervy kromě podu s pětkou crusaderů, vše tlačí do jednoho rohu a zahajuje palbu, naštěstí díky night fightu, který vyřadí většinu střelby, nejsou mé ztráty znatelné, ale i tak těch pár tvrdých raket genestealery bolí.

Přichází mé druhé kolo a přichází gendi z otflanku a přesně tam, kde se Toch usadil. Zbytek se posunuje v před, kromě jedněch genestealerů, na které jsem zapoměl, už podruhé a to i přes kontrolu, zda jsem na něco nezapoměl. Holt nejsem zvyklý po roce hry s démony hrát s tolika modely na stole. Tervigoni porodili několik gauntů aby mohli bezpečně kontrolvat objektivy. Střelbou pak ničím osamocené rhino a následuje mega charge. Gendi co byli na stole se pouštějí do pětky crusaderů, a přibírají ještě jedny speedery, druzí, co přišli outflankem ambiciózně nabírají dvoje terminátory a jednu velkou jednotku crusaderů. Malou pětku likviduji, speederům moc neubližuju, ve velkém boji zabíjím nějaké crusadery a pár termosek. Bohužel smršť fist s rerolly na hity byla drsná a gendi umírají.

V tochově kole opět následuje relativně slušná smršť střelby a řady brouků trošku prořídnou. Ve svém kole už ale na nic nezapomínám a pouštím se střelbou do speederů, nějaký zničím, většinu však jen shakuju. Záhy doběhnou „zapomenutí“ gendové, ale na šestky těm speederům moc neublíží. Zůstanou tři. Další gendi se pustí do termosek, tentokrát si bezpečně volí jen jednu jednotku. Zabijí jednu a sami dostanou opět fistama co proto. Nicméně v combatu stojí. Nyní začíná přetahovaná, navíc přistává pod s crusadery relativně blízko ruině s objektivem, kterou drží lurkující gaunti. Střelbu ale díky coveru dávají bez ztráty kitičky, což se ovšem nedá říct o druhé straně bojiště, kde umírají jedny hive guardy. Dva tervigoni plodí gaunty, kteří mají za úkol navýšit počty a hlavně zaměstnat templáře v pomalém postupu k objektivům. Jeden z přeživších speederů se vydá na cestu k TOchově domácímu objektivu, aby tam zavázel blížícímu se troop tervigonovi. Zbylé dva se vzdalují z dosahu většiny jednotek. Gendové nakonec složí, s pomocí gauntů terminátory.

Ve finální fázi hry gaunti naběhli dvě očesané jednotky crusaderů, které až na jednoho sežrali, na druhé straně se Tervigon zabýval speederem, který sice zničil, ale k objektivu nedošel. Crusadeři z droppodu se prokousali gaunty v ruině, i když za cenu slušných ztrát, objektiv ale kontestovaly Hive guardy. Zbylým speederům se pak podařilo kontestovat mnou dva držené objektivy. Jelikož jsem nehodil 6. Kolo, hra skončila po 5. Kolech. Remízou na primární i sekundární misi, o finálním skóre 11:9 pro Tyranidy rozhodly až victory pointy. Škoda, kdyby bylo další kolo, věřím, že bych templářům uštědřil wipe out nebo minimálně výhru 18:2 – stačilo zabít nebo přežít dva crusadery v ruině s třemi hive guardami, troop tervigon by si došel pro objektiv společný pro obě mise. Škoda, ale i přesto vyhrávám turnaj s 48 body.

Takže první tři hry s Tyranidy a tři výhry, všechny velice blízko wipe outu soupeře. Pro mě rozhodně neočekávaná bilance, jsem zvědavý, nakolik se jednalo o dílo náhody a nakolik je tato armáda potentní. Se stejným buildem jedu i na připravovaný Apple Dice Roll II a na říjnové OC, kde, budu muset přidat 50 bodů – pravděpodobně po jednom genestealerovi do každé jednotky nebo upgrady pro tervigony (toxic sacs a adrenal glands).