Canoptek Scarabs rychle a levně

Canoptek Scarabi jsou jednoznačně jedním z hitů nového Necroního kodexu. Nejen že jich v základu může být až 30, ale s Canoptek Spydery není problém jich do hry dostat ještě nemalé množství. Za vše může pravidlo Entropic strike, kterého se v scarab spamové armádě musí obávat všechny těžce mechanizované armády. Mají tak našlápnuto na drobnou změnu současné meta game. Scarabi jsou však pouze součástí stavebnice Necron Warriorů, kde jich je celkem 12 a i když na podstavec dáme jen tři, jsou to čtyři modely, ale minimální množství na spamovací armádu je kolem padesáti. Koupit si dvanáct krabic warriorů? Co pak s nimi? Po zveřejnění kodexu raketově stoupla jejich cena na ebay a vydražit je, tak znamená zaplatit kolem 100Kč za jednu bejzu.  To už je levnější pořídit ty warriory a jich se pod cenou zbavit. Jak tedy lehce přijít k nějakým 150 kusům? Čtěte dále…

Jednou z možností je vlítnout na bit story, ale vzhledem k tomu, že skarabi jsou horké zboží, musíte nakoupit do max. pěti minut po naskladnění, jinak si neškrtnete. Zde je nutné počítat s cenou kolem 15 korun za kus, s podstavcem (pokud nemáte, koupíte opět na bit storu) tak jedna bejza vyjde na cca 55 korun, což už je cena akceptovatelnější, vzhledem k vlažnému a nepočetnému naskladnění bitů je to ale cesta na dlouhou trať a musíte být stále u internetu.

Necron Scarabs
Necron Scarabs

Další, možnost máme v pořízení Cyber Beetles z polského nezávislého studia puppetswar.com, kteří přišli s vlastní, dle mne, povedenou verzí scarabů. Prodávají se v „balení“ po 10 ks za 5€, takže jeden vyjde asi na 13Kč. Nutné je počítat s poštovným kolem 100Kč minimálně (podle údajů na webu). Je to tedy podobně drahé řešení jako bit story, ale bez nutnosti čekání na naskladnění.

Poslední mnou známá možnost je vytvoření formy a tvorba vlastních odlitků. Pokud zvolíme cestu silikonové formy a resinu. Pokud by se tento materiál měl použít pouze na scaraby, výsledná cena by byla podobná jako u předchozích možností. Pokud už materiál k dispozici je, bude výsledná cena skaraba kolem jedné koruny což je opravdu pozitivní. Pokud materiál nemáme a nebudeme pro něj mít další využití, můžeme využít služeb Instant Moldu a green stuffu. Tuto cestu jsem nakonec zvolil i já a o nabyté zkušenosti se nyní podělím. Pro neznalé co je instant mold, pomohou následující stránky: http://www.coolminiornot.com/shop/tools-and-misc/instant-mold.html
Instantmold
Instantmold

Alternativou Instant Moldu je Blue Stuff, což je materiál pro rychlou tvorbu malých forem. Na rozdíl od IM však není recyklovatelný.

Nejdříve budeme potřebovat IM. Blister s šesti kousky se dá na ebay koupit v ceně kolem 10Ł, s poštovným při současném kurzu libry  tedy asi 350 korun. Popřípadě se dají sehnat jednotlivé kousky na bit storech, kus zhruba za dvě libry. Dále budeme potřebovat green stuff nebo jiný modelářský tmel. Osobně kupuji Milliput Standard. Balení obsahuje cca 110 gramů a vyjde na dvě a půl libry. Pokud si objednáte tmel a případně jiné zboží v ceně 20Ł, neplatí se poštovné.

Milliput Standard
Milliput Standard

Na 150 scarabů by však měla stačit zhruba polovina balení. Náklady na materiál tak budou kolem 450 korun, což znamená zhruba 3 koruny za kus, zbude ale hodně tmelu na jinou činnost, stejně tak je Instant Mold plně recyklovatelný. Pokud bychom zvolili úspornou variantu v podobě koupě jen jednoho kousku IM a jednoho balení Milliputu, tak i s poštovným se vejdem do 250 korun a cena za scaraba klesne téměř na polovinu.

Hromádka originál i "odlitých" scarabů
Hromádka originál i "odlitých" scarabů

Nejdříve tedy vezmeme originál model skaraba, začistíme ho. Do misky či hrnku uvaříme čistou vodu a kostku IM do ní na pár minut namočíme. Hmota změkne a stane se plně tvarovatelnou. Na rovnou podložku položíme skaraba a ohřátým IM ho obalíme. Přesný postup je krásně vysvětlen na stránkách IM v instruktážních videích. Hypoteticky lze udělat oboustrannou formu a mít tak skaraba zespod jak má být a ne rovnou placku. Tento postup mi ale přijde pro skaraby zbytečně složitý. Zespod na ně stejně nepůjde vidět.
Vzhledem k tomu že tmel či GS tvrdnou několik hodin, bylo by „odlévání“ 150 kusů otázkou až několika měsíců práce, proto bude dobré udělat si forem více a odlévat po dávkách. Osobně jsem praktikoval jednu várku 10ks ráno před odchodem do práce, další po příchodu a třetí před spaním.

Forma zezhora
Forma zezhora
Forma zespod
Forma zespod
Více scarabů na jedné formě
Více scarabů na jedné formě

Jakmile je hromádka scarabů hotová, začistíme je, zespod navrtáme a nalepíme pinovací drát (nebo kancelářskou sponku). Hotovo. Během týdne tak máme připravených 50 scarabích podstavečků, teď už jen nabarvit…

Porovnání originálu a kopie
Porovnání originálu a kopie
Porovnéní originálu a kopie
Porovnéní originálu a kopie

Nevím jak pro ostatní, pro mě je výsledek akceptovatelný a troufám si tvrdit, že i kvalitnější než některé odlitky současné Citatel Finecast produkce.

Doufám že jsem Necroním hráčům zvažujícím hrát scaraby ve větším počtu pomohl načerpat potřebnou inspiraci.

Výsledný swarm z níže uvedeného tutoriálu

Kdyby toho bylo málo, na internetu se dá najít pár dalších nápadů. Asi nejpodařenější je tento: http://fromthewarp.blogspot.com/2011/11/forge-world-inspired-necron-scarab.html

Speciálně pro slimáka, ještě jedno řešení scarabů, kde křivost ani absence spodní části není žádný problém:

Keep Reading

PředchozíDalší