Dotaz: Tyranidi na 1000 bodů

V emailu přistál dotaz na konstrukci armády. Tentokráte Tyranidí. Jelikož jsou Tyranidi mou primární armádou, setkávám se s dotazy a žádostmi o komentář Tyranidích army listů poměrně často, takže si dovoluji odpovědět veřejně, formou článku.

Čau, jsem úplný začátečník a chci začít hrát. Vybral jsem si Tyranidy a jsem si jist, že je chci hrát přes Tervigony. Chtěl bych se zeptat na roster na 1k bodů, zda je to hratelné, co bys přidal, píč vůbec nevím, čím to dorazit. Moc toho o Tyranidech na netu nemohu najít a vlastně to bude můj první army list ve Warhammeru celkově.


2x HQ Tervigon + toxin sacs + adrenal gland + catalyst + talony
Troop Tervigon + toxin sacs + adrenal gland + catalyst + talony
10 Termagauntů
2x Venomthrope

Díky za odpověď.

Bohužel tazatel se pod svůj email nepodepsal.

Na začátek chci říct, že v 40k preferuji formáty mezi 1750-2000 body a hry, s výjimkou Combat Patrol na méně než 1500 bodů v podstatě nehraji. Nemám tedy přehled o tom, co se na tento limit hraje u jiných armád a s čím se Tyranidi mohou potkat. Pokud jde o „běžné“ hraní, tak tam může být opravdu cokoli. Pokud se jedná o nějakou formu turnaje – ať už pro začátečníky nebo turnaje na malé body – je třeba počítat, že stavba armád je do značné míry omezená. Nepsaný standard tohoto omezení nastavily miniturnaje pořádané v Ogřím Doupěti. S tímto omezením by výše uvedený základ nebylo možné vůbec hrát.

Ale zpět k podstatě dotazu. Základ je tvořený 760 body, zbývá tedy 240 bodů, za což žádnou velkou parádu pořídit nejde. Kdybych chtěl odpověď odbýt, napsal bych „přidej trigona prime s adrenal glandy a dvěma tervigonům seber talony“. Vyšlo by to přesně na 1000 bodů, armáda by obsahovala čtyři T6 monstra s šesti životy a 3+ save. V podstatě by to byla okleštěná Nidzilla ala Fritz 40k. Tento list jsem měl v úmyslu vyzkoušet, bohužel jsem se k tomu ale ještě nedostal. Nicméně, zahraný s rozumem může přinášet poměrně slušné výsledky. Velký problém mu ale dělají pohyblivé armády, Dark Eldaři s kvantem poison a lance střelby, Grey Knighti se také budou na takové Tyranidy těšit, díky přítomnosti force weapons, a to i přes Tyranidí Shadow of the Warp. Rozhodně hra s takovým listem není ideální pro začátečníka jednoduché, protože armáda funguje jako složitý stroj, který se poruchou jednoho ozubeného kolečka rozpadne. Také je náročná modelově. S třemi tervigony si obvykle vystačíš s cca 50 gaunty, občas je ale dobré mít jich více. Osobně mám k dispozici 68 gauntů určených pro tervigoní porody. Zatím se mi stalo jen jednou, že mi skutečně modely došly. Ono stejně je pak na stole velké množství gauntů, takže klesá potřeba dávat další na stůl.

Zpět k původnímu rosteru. Standardně hrávám tři tervigony u her na 1750 a více bodů. Aktuálně řeším roster na 1500 bodů, kde musím něco ubrat a první na ráně je právě tervigon. Na 1000 bodů mi přijdou tři už zbytečně moc, vzhledem k jejich ceně. Na 1750 bodů je hraju holé + catalyst. Pokud mi zbude pár bodů, dávám jim talony. V armádě mám ale poměrně dost jiných modelů, tudíž boost gauntů pro mě není prioritní. Tak, jak máš roster nastřelený, bych je určitě nechal, protože gaunti budou klíčoví pro tvou hru. Tervigon sice vypadá hrozivě, reálně do hry příliš nezasahuje. Občas si na něco vystřelí, občas se nějakému zbytku jednotky vrhne vstříc do kombatu. Ve střelbě ani CC není tervigon žádný specialista, takže se těmto funkcím spíše vyhýbá, jeho hlavní rolí je rozdávat feel no pain, rodit gaunty a poskytovat synapsi (přesně v tomhle pořadí :)). 60% bodů utracených v sice odolném modelu, který ale jinak zase tolik sám o sobě nedělá, není ideální, i když stále hratelné. Pokud by byl požadavek udržet v armádě tři tervigony a venomthropy, které mi na 1000 bodů přijdou zbytečné a drahé, jednoznačně bych přidal tři hive guardy, aby armáda obsahovala alespoň nějakou, pro vozidla nebezpečnou střelbu. Za zbylých 90 bodů bych pořídil dalších 10 gauntů a udělal z druhého tervigona troop, což se může hodit pro situace, kdy by se jako matka rychle zasekli, navíc na Dawn of War deploy budeš schopný vyložit všechny tři tervigony na stůl. Za zbývajících 40 bodů bych buď pořídil další gaunty, případně jim přikoupil nějaké upgrady, nebo bych dal alespoň jednomu tervigonovi onslaught, který může pomoct dostat hive guardy do palebného postavení rychleji, a zbytek investoval zase do gauntů, popřípadě, pokud bys chtěl zcela jiný herní prvek, tak bych jednomu tervigonovi ubral talony a nasadil biovoru, která díky dostřelu a velké placce s barrage pravidlem dokáže soupeře pěkně prudit, reálně ale nepočítej s tím že biovora něco zásadního provede, je to spíš jen koření hry, než významný herní faktor. Pokud bys ožele venomthropy, hodně bych zauvažoval tři tervigony s 10 gaunty doplnit o 7 hive guard (2,2 a 3 v jednotce), popřípadě udělat troop tervigony dva, dokoupit další nutné gaunty a doplnit 6 hive guardami (po dvou v jednotce). Armáda získává poměrně slušný anti tank arzenál.

Pokud bych však mohl měnit zcela, tak vyhodím jednoho HQ tervigona, venomthropy, doplním 6 hive guard a dokoupil jednu velkou jednotku 18 genestealerů (rozdělení na dvě snižuje jejich efektivitu), jeden ze zbylých tervigonů ale přijde o talony. Výsledný list by pak vypadal následovně:

HQ Tervigon + toxin sacs + adrenal gland + catalyst
Troop Tervigon + toxin sacs + adrenal gland + catalyst + talony
10 Termagauntů
3×2 Hive guardy
18 genestealerů 

997 bodů. 24W T6.

Jak jsem ale uváděl na začátku článku, nejsem fandou těchto formátů a díky tomu s ním nemám tolik zkušeností. Hlavní strategií tohoto listu je infiltrace genestealerů k soupeři, ale zároveň tak, aby měli proti střelbě soupeře cover a aby jim byl tervigon schopný poskytnout FNP (od hlavní části jednotky se udělá z několika modelů „ocásek“, který bude do 18“ od tervigona, ten se pohne a pak zakouzlí catalyst). Takovou jednotku soupeř nemůže ignorovat a bude jej zaměstnávat a i když relativně rychle zemře, dokáže udělat nějakou škodu a hlavně dá prostor zbytku armády zaujmout vhodné pozice, porodit několik jednotek gauntů a získat tak kontrolu nad bojištěm. Tato strategie vychází z mé, poměrně úspěšné turnajové armády na 1750 a více bodů, ve které jsou ale podobné jednotky genestealerů tři, nicméně předpokládám, že na 1000 bodů by to tak, jak navrhuji, fungovat mohlo také.

V každém případě přeji hodně úspěchů.

Keep Reading

PředchozíDalší