Battle Report: Blood Angels vs Dark Eldar

Ve čtvrtek 12. dubna jsme si s Goranem zahráli hru na 1850 bodů, pojatou jako testování Goranovy potenciální ETC sestavy proti mechanizované armádě, která by standardně neměla být na ETC hlavním cílem Dark Eldarů, ale jelikož párování je mnohdy zrádné, je třeba vědět, co s tím svede. Hrálo se dle prozatimních ETC misí pro rok 2012, které de facto kopírují ty loňské – down of war, capture and control, seize ground. Jak hra probíhala a dopadla, čtěte dále.

Goranoví Dark Eldaři nastoupili v sestavě:
Haemonculus
3x wrack, Venom + SC
3x wrack, Venom + SC
3x wrack, Venom + SC
5x warrior, blaster, Venom + SC
5x warrior, blaster, Venom + SC
5x warrior, blaster, Venom + SC
3x trueborn, 2x DL, Raider
3x trueborn, 2x DL, Raider
3x trueborn, 2x DL, Raider
5x scourges,2x DL
3x reavers, 1x HL
3x reavers, 1x HL

Razorwing, splinter cannon, FF
Ravager, Shock prow, FF
Ravager, Shock prow, FF

Jelikož zatím nemám Blood Angels na vyšší body v podobě čistého rhino chassis spamu, byl jsem nucen poskládat trošku zvláštní sestavu:

Librarian, shield, rage
Sanguinary Priest
5x Assault Terminator, 3x TH+SS, 2x LC, Land Raider Redeemer, Extra Armour, searchlight
5x ASM, meltagun, Land Raider
5x ASM, meltagun, Razorback Lascannon+TL Plasmagun, searchlight
5x ASM, meltagun, Razorback Lascannon+TL Plasmagun, searchlight
5x ASM, meltagun, Razorback Lascannon+TL Plasmagun, searchlight
5x ASM, meltagun, Razorback Lascannon+TL Plasmagun, searchlight
Dreadnought, 2x TL autocannon
Dreadnought, 2x TL autocannon

Vyhrávám hod o začátek a do pravého rohu dávám do ruiny Land Raider s assaultáky. Goran dává na stůl jeden raider s warriory, těsně za bastionu. Ukradení iniciativy se nekoná a BA začínají. Pro jistotu si ještě nahodím na třech pětkách ASM Blood Thirst.

Bood Angels 1. kolo
Vše přichází doprostřed stolu, abych mohl reagovat na příchod DE z kterékoli strany. Zároveň to co může a „vidí“ vystřelí po Venomu, který exploduji. Exploze zabije dva z warriorů, ti jsou ale nebojácní a zůstávají stát.

Dark Eldars 1. kolo
Goran přichází zbytkem armády na stůl, po mé pravé ruce letí vpřed Reavers, napravo zároveň jeden z Raiderů vykládá trueborny s Haemonculusem, a zalézají si za kamenný kopeček. Z druhého raideru obsazují další trueborni ruinu po levé straně. Ravegery zhruna na prostředek stolu, zbytek spíše nalevo. Dvě jednotky Wracků si vystoupily a jaly se zabrat objektivy. Jeden na střeše bastiony a druhý vlevo. Střelba DE moc efektní nebyla, jen shaken do Dreadnoughta a Redeemer přišel o šroťák. Nutno podotknout, že Goranovi nepřály kostky, což bylo znát hlavně v pozdějším průběhu hry.

Blood Angels 2. kolo
Redeemer se ujal jako vedoucí skupiny vozidel a rozjel se k prostředku stolu, ze kterého si vystoupili terminátoři a odpálil smoky. Druhý Land Raider se riskantně přes ruinu vydal vstříc Reaverům. Assaulťáci uvnitř si vystoupili a připravovali se na následnou střelbu. Zbytek zůstává plus mínus na své pozici. Assaulťáci střelbou do motorek bohužel způsobili jejich úprk, druhé jsem tak nemohl naběhnout, příští kolo budou škodit – heat lance 5“ od Land Raideru není pozitivní situace. Další střelbou jsem imobilizoval Razorving a urval mu jednu lancu. Vymazal jsem warriory poflakující se v kráteru po Venomu, stunnuji jeden Ravenger. Terminátoři nabíhají dva venomy. Jednen bohužel netrefí, další stunnují a imobilizují. Flickery Goranovi, vzhledem k jeho smůle na kostkách poměrně jdou. Land Raider v ruině se obětuje a svůj jeden výstřel věnuje jednomu z Raiderů. Ukázal se jako starý mazák, trefil a explodoval, lepší než plýtvat kvalitou na motorkáře.

Dark Eldars 2. kolo
Goran agresivně hrne vpřev venomy. Jeden turbo bostem dolétá téměř k mé hraně stolu. Další se zastavují zhruba veprostřed stolu a vyskakují z nich warrioři. Začíná DE střelecká hitparáda (nebo hitparáda jedniček a dvojek?). Heat lance do Land Raideru v ruině dokázala pouze stunned. Dále shakuje jednoho dreadnoughta a zabíjí jednoho LC terminátora. Prostě bída. Zvlášť když Redeemer vyjel vstříc odhadem 12 lancům, ze kterých byl Goran schopný hodit jen shaken.

Blood Angels 3. kolo
Tady se začal zásadně lámat chleba. Assaulťáci v ruině napravo se věnují motorkám, jejich LR se vydává vstříc lepším cílům – držení hlavního objektivu určitě zvládne pětka mariňáků i s Reavery. Shakovaný dread se rozběhne za Venomem, který si drze přistál poblíž, zbytek se hýbe mírně vpřed. Terminátoři si popobíhají k lesu, ve kterém operují warrioři. Jedna pětka ASM se vrhák bastioně, aby v dalším kole vylezli nahoru a vyřešili trápení wracků u objektivu. Střelbou se zbavuji reaverů, jednoho Ravegera, imobilizuji raider, Redeemer flamerem cílí jeden z Venomů, který exploduje, zároveň rituálně upálí jednoho pěšáka, dále mizí warrioři v lese. Střelba lasplasů jeden venom stunnuje a imobilizuje. Terminátoři si podávají Scourges. Assault dreada na flat outícího Venoma končí bez úspěchu, ale aspoň nezahálel a snažil se.

Dark Eldars 3. kolo
Z Venomu u dreada vystupují Wrackové a venom letí pryč. K objektivu v lese přilétá Raider. V druhém kole stunnovaný Raveger se snaží o ram jednoho razorbacku a … EXPLODUJE ho, byť za cenu vlastní smrti. Raider na levé straně se přiblíží k objektivu v lese, střeženého wracky. Střelbou následně imobilizuje jednoho z razorbacků. Wrackové, kteří vystoupili z venomu se vrhají na dreada, sice mu nic neudělají, ale zabaví ho až do konce hry. Lancy z Truebornů vpravo za kopcem uspějí a explodují Redeemer, priest uvnitř tak zaujímá pozici v kráteru. Na střelbu umře ještě jeden kladivář. Nic dalšího zásadního se neděje.

Blood Angels 4. kolo
Jeden z razorbacků se vydává na tankshock wracků z objektivu, ti ale hrdinně ustoupí. Terminátoři se přiblíží k imobilizovanému Raideru uprostřed. Land Raider a assaulťáci z explodovaného Razoru se vrhají vstříc Warriorům a Heamonculusovi vpravo, střelbou lehce redukuji počet warriorů. Zničím Raider u objektivu, wracky na objektivu na střeše bastiony, terminátoři kladivy rozmlátí imobilizovaný Raider.

Dark Eldars 4. kolo
Goranovi příliš mnoho možností nezbývá, snaží se rozbít Razorback na objektivu v lese, ale kostky pořád nechtějí a pouze ho stunnují. Zbytek střelby směruje na terminátory, jejihž storm shieldy fungují bravůrně.

Blood Angels 5. kolo
Land Raider dojíždí na dostřel Heamonculuse, ale neublíží mu, assaulťáci si ale podají warriory, které značně zredukují v assaultu. Terminátoři ukončí trápení Razorwingu. Pročistím nějakou pěchotu. Priest se pokusí o zničení Venomu, ale flicker říká: ne.

Dark Eldars 5. kolo
Neškodná střelba, termosky i razorback drží. V boji s ASM zemře poslední warrior a konsolidují směrem k objektivu vpravo nahoře za kopcem.

Házíme si na 6. kolo, které začíná, ale situace na stole je natolik jasná, že nemá smysl pokračovat, shodli jsme se, že bych s přehledem zabil minimálně Heamonculuse a trueborny, kteří vypadli z kladivy rozbitého raideru.

Hra tak končí mou výhrou primární i sekundární mise. Hrubým výpočtem rozdíl ztrát činil kolem 1200 bodů, kdybychom hráli 6. kolo, určitě bych tuto hranici překročil. Dle ETC hodnocení to znamená masakr 20:0 pro Blood Angels a rozhodně to není pro Gorana dobrá vizitka. V jeho prospěch ale jednoznačně hrají neskutečně nepřející kostky – s trochou štěstí by hra mohla skončit přesně obráceně.

Co tedy poradit Goranovi a jeho ETC sestavě? Build se mi zdá poměrně vyrovnaný, na rozdíl od klasických Venom spamových armád sice nevygeneruje 140 výstřelů za kolo, na druhou stranu disponuje značným množstvím lance, které, pokud to nebude padat tak tragicky, by měly ulehčit život proti mechanizovaným armádám, se kterými by si pak mohla tahle parta poměrně slušně poradit. Kromě jasného nasazování DE proti horám orků a tyranidů, bych tuto sestavu viděl jako vhodného soupeře pro Land Raider armády BA (3+ land raiderů), DA – Deathwing nebo SM s assault terminátory. Tyto armády toho obvykle mnoho nenastřílejí, mají málo jednotek, takže DE mají díky své redundantnosti podstatně vyšší životnost a asi nebudeme mít v týmu tolik armád, které mají potenciál si se zmíněnými armádami snadno poradit.