Začínáš s Warhammerem a potřebuješ radu?

V poslední době jsem hrál proti hodně relativně novým hráčům 40k, kteří nemají skoro žádné zkušenosti. Mnohdy takové hráče potkávám na turnaji, kdy tyto hry nemám zrovna v oblibě, protože se z nich obvykle nepřiučím a hra obvykle není žádná výzva, protože si ji takový soupeř většinou prohraje sám, z pohledu turnajového výsledku je to sice fajn, ale lepší pocit mám z výhry, kterou si musím vydřít. Mimo turnaje samozřejmě nemám s takovou hrou žádný problém, i když daleko raději spíše dohlížím na hru dvou greenhornů a snažím se, pokud nedělají něco správně, situaci vysvětlit.

Co tedy doporučit novým či začínajícím hráčům?

Nejdůležitější je znát pravidla. Ze začátku se zdá, že je těch pravidel strašně moc, později ale zjistíš, že rulebook zase není tak tlustý jak se zdál na začátku. Určitě doporučuji, přečíst si pravidla od začátku do konce. Po prvním přečtení samozřejmě budeš mít v hlavě guláš a nebudeš pořádně vědět, co bylo před pěti stranami, natož na začátku. To ale určitě nevadí. Ani dlouholetí hráči obvykle nemají v hlavě přesné znění pravidel, ale uvědomují si, že nějaké pravidlo existuje a dokáží ho najít. Při hledání nezapomínej na FAQ, mnohdy se totiž řeší nějaké sporné pravidlo, které čistě řeší právě FAQ.

Důležité tedy je, vědět, že něco existuje a až na to přijde řada, vím, že to v rulebooku najdu. Po prvním přečtení pravidel si to klidně několikrát zopakujte. U druhého čtení vám spousta věcí přijde jasnějších právě proto, že už máte alespoň letmý přehled o celkovém rozsahu. V této fázi klidně zajdi do některé z heren nebo na turnaj a sleduj jiné hráče při hře. Pokud to hráčům nebude vadit, ptej se na to, co ti není jasné.

Nebuď ale líny, pokud ti nebude něco jasné, nebo nebudeš znát, hned se na to neptej v diskuzích, ale zkus se pořádně zamyslet a přečíst si pravidla ještě jednou. To že něco nechápeš a ptáš se, ti sice může přinést rychle kýženou odpověď, ale nenaučí tě to samostatnosti. Otázky typu jak funguje melta? budou obvykle těmi zkušenými odsouzeny. Pokud se ale zeptáš opravdu si házím 2D6 na penetraci při střelbě meltou jen, když jsem do 6“? bude taková otázka přijata zcela jinak, protože z ní jde vidět, že si se snažil a pravidla jsi četl, jen ti třeba nedocvakly. Mysli ale taky na to, že mazáci nemusí být neomylní. Vždy se snaž informaci ověřit z více zdrojů.

Jakmile budeš mít pravidla přečtené, vrhni se na kodex své oblíbené armády a postup opakuj. Jakmile pak budeš mít nějaké modely, začni hrát. Doporučuji domluvit se s někým zkušenějším, protože hra proti někomu, kdo je na tom stejně jako ty jednak znamená, že to bude poměrně zdlouhavé a druhak při ní můžete udělat hodně chyb, které si neuvědomíte a budete si myslet, že je vše správně. Zkušenější hráč ti pomůže s nejasnostmi, které ještě nemáš zažité. Rozhodně nepočítej s tím, že začneš vyhrávat a to ani v případě když si připravíš na hru armádu, se kterou lidé téměř vždy vyhrávají. Silná armáda je sice předpoklad k výhře, ale zkušený hráč s průměrnou armádou si obvykle proti nezkušenému se silným listem poradí poměrně hravě, protože si přesně uvědomuje své možnosti a největší hrozby soupeře. Ze začátku prostě budeš prohrávat, není to ale důvod k tomu s tím seknout, přijde čas a zlomí se to.

S každou další hrou budeš jistější a zkušenější. První hry budeš nejspíš hrát jen jako vybíjenou se základním deployem, rozhodně se ale na takových hrách nezasekni a hraj všechny standardní scénáře a deploye z rulebooku, ano třeba Down of War mnohým nevyhovuje, když ho ale budeš přehlížet, později ti budou chybět zkušenosti. Později pak začni mise kombinovat. Dnes je to velice oblíbený styl, který nedělá hry monotónními.

Po hře si řekni o feedback soupeře; co jsi udělal dobře, co naopak špatně, co bys měl zlepšit. Určitě ti rád poradí, pokud si dělal něco vyloženě špatně, nebo pochválí, když si něco udělal dobře a dal mu pořádně zabrat. Rad zkušenějšího pokud možno nevyužívej při hře a snaž se myslet vlastní hlavou, dá ti to do budoucna více.

Jakmile začneš ovládat základní principy hry a budeš znát svůj kodex, začni sondovat, co a jak umí jiné armády. Když svého protivníka znáš, víš, co ti může provést a na co si máš dávat pozor a naopak co můžeš s klidným srdcem ignorovat. Špatné vyhodnocení možností nebo podcenění soupeře může znamenat nemilé překvapení a rychlou prohru. Pokud budeš hrát proti armádě, kterou pořádně neznáš, neboj se ptát svého soupeře a klidně si nech kodexové speciality pořádně vysvětlit. A neboj, tohle je skoro nekonečný úkol, protože když už po desítkách her armádu soupeře poznáš, vyjde nový kodex, nebo přijde nová edice pravidel a vše bude zcela jinak, než si byl zvyklý.

Jelikož je Warhammer hra a hry typicky hrajeme, protože chceme vyhrát. Věčné prohry tě jistě přestanou bavit a začnou frustrovat. V tuto chvíli je třeba zamyslet se nad svou armádou, kterou stavíš na stůl, zda se budeš držet reáliemi 40k univerza a armády, které budeš hrát, budou rozmanité, ale mnohdy slabé, nebo budeš stavět armády, které jsou silné, využívají maxima, co dovolují pravidla; takové obvykle příliš rozmanité nejsou a maximalizují výskyt bodově efektivních jednotek. Jak svou armádu pojmeš, záleží opravdu jen na tobě. Podstatné je, aby se ti líbila a herně ti vyhovovala. Možná narazíš na to, že tvůj přístup ke hře bude někdo kritizovat nebo si z něj utahovat, ale tím se netrap. Jsou to tvé peníze, které do Warhammeru investuješ, takže bavit se tím musíš hlavně ty sám. Proto ti ani nechci radit, která armáda je pro začátečníka vhodnější a která potřebuje více zkušeností. Pořiď si takovou, jaká se ti líbí.

S volbou armády souvisí i základní strategie, na jaký typ boje se bude specializovat, nebo zda bude hodně univerzální a jak se bude vypořádávat s nástrahami, které přinesou různorodí soupeři a podmínky misí. Specializované armády na jeden způsob boje mohou být velice efektivní, ale mohou narazit na neřešitelné problémy. Univerzální armády sice pokryjí více způsobů boje, ale v žádném nebudou excelovat.

Uff. Pro dnešek to jistě stačí. Takže sumář nejdůležitějších rad zní:

  • Nauč se pravidla hry, pořádně je pročti a nezapomeň na FAQ.
  • Nauč se pravidla své armády (alespoň k modelům, které hraješ) a opět koukni na FAQ.
  • Nejdříve hledej v pravidlech, kodexu a FAQ, teprve pak se ptej.
  • Hraj, co nejvíce můžeš a na prohry nehleď.
  • Po hře se zkušenějších hráčů ptej na to, co si udělal dobře, co špatně a na co si máš dávat pozor.
  • Získej přehled o ostatních armádách, ideálně se nauč jejich pravidla.
  • Hraj to, co se ti líbí a vyhovuje ti.
  • Pokud chceš pravidelně vyhrávat, musíš armádu optimalizovat a ladit do posledního detailu.
  • Univerzální armády si dokáží poradit s každou hrozbou, ale nebudou tak efektivní, jako specializované armády.
  • Snaž se vytvořit strategii pro svou armádu a té se ve hře drž.