Dokonalá herna

Po nášupu článků ze seriálu Poznej svého nepřítele, si dovolím uvolněné téma. Všichni hrajeme hru, která je prostorově docela náročná. Většina z nás hraje v některé prodejně, případně, ti šťastnější v herním klubu nebo mají své herní doupě doma.

Většina prodejen v Čechách má stísněné prostory a postaví v lepším případě 6 stolů. V tomto směru vede Černý Rytíř v Praze, který jich dokáže do prodejny nacpat mezi 12 až 14 kusy, pak tam ale není téměř k hnutí a ani ergonomie takového herního místa není příliš dobrá.

Chápu, že prodávat a podporovat Warhammer a i další wargamingové hry v Čechách není o tom vydělávat těžké peníze a je to spíše otázka nevratných investic. Proto se velká část heren věnuje i jiný než figurkovým hrám. Pro Čecha je to prostě drahý koníček, k tomu je celkový trh malý, neexistuje lokalizace (ano WFB má český překlad pravidel, ne však dalšího materiálu), což taky popularitě nepřidává. Proto ani od heren v Čechách neočekávám vše tak, jak by mi absolutně vyhovovalo, ale to nemění nic na tom, že svou představu mám, stejně jako mám představu o kvalitních turnajích.

U nás obvykle větší turnaje probíhají někde v tělocvičně. Aby se turnaj konal někde v konferenčních prostorách nějakého hotelu, je u nás v podstatně nemyslitelné, ale vypadá to nádherně!

BoLS Con 2012

BoLS Con 2012

Jaká je má představa ideální prodejny a herny?
Primárně je důležitá dostupnost autem a možnost parkování. Možná se někomu chtějí tahat těžké kufry v MHD, ne všichni bydlí ve městě, kde je herna, takže tahat například velký GW kufr příměstskou dopravou je třeba pro mě absolutně nemyslitelná věc. Parkování je proto opravdu důležité.

Druhou klíčovou vlastností je pro mne otevírací doba. Pokud herna končí v osm večer nejpozději, je to pro mne šibeniční termín, obvykle totiž bývám v práci minimálně do 17-18h, než člověk dorazí a začne hrát, zjistí, že nemá dostatek času.

Pak je samozřejmě důležitý prostor, servis a herní podmínky. Klimatizace se rozšířila i v našich zeměpisných podmínkách, v ideálním herním doupěti bych ji tedy očekával. Není nic horšího než hrát zavřený někde v místnosti, kde je 30°C a i při nižších teplotách pomáhá udržovat dobré ovzduší.

Prostor je také důležitý, nesnáším místa, kde se sotva nasoukám, natož abych ve stísněném prostoru ještě vůbec mohl stůl například obejít a podívat se na palebné úhly soupeře apod.  Za takových okolností si to raději odpustím, jenže pak mě to může nemile překvapit, protože pozice, které mé modely měly, byly soupeřem dostupnější, než jsem myslel.

V poslední době se v našich hernách rozšířilo organizované barvení figurek. Určitě je to super, ale osobně si nedokážu představit barvit kvalitně modely pod stropním světlem někde v herně, aniž bych měl dostupnou lampičku a kvalitní židli k tomu. To mi bohužel herny zatím nabídnout nemohou, proto se těchto akcí ani neúčastním.

A jak dle mého vypadá parádní herna? Třeba tahle – Dropzone Games v Americkém státě Maryland, kousíček od Baltimorského letiště, která je i na americké poměry velice kvalitní, hlavně díky obrovskému prostoru a skvělým barvícím koutkem. Však posuďte z fotek níže.

Více informací o herně, včetně rozhovorů s vlastníkem najdete na blogu Dark Future Games.