Report: ESC 2012 – Gorzów

Jak již všichni jistě víte, ve dnech od 15. 8. Do 19. 8. se v Polském Goórzówě konal European Single a Team Championship. Zúčastnil jsem se obou turnajů a dnes přináším krátký report z dvoudenního turnaje jednotlivců (ESC 2012), který slouží jako jakési zahřívací kolo pro týmový turnaj. Jelikož jsem chtěl ještě něco málo nahrát s listem, který beru na ETC, použil jsem jej bez modifikací i v singlu, kde se projevily jeho hlavní slabiny – jednostrannost v mechanizaci znamená, že si nedokáže pořádně poradit s početnějšími armádami.

Do Gorzówa jsem dojel už v úterý a užil si procházku po místní promenádě okolo řeky. Počasí bylo ideální, bohužel s postupující dobou strávenou v Poslku se zvedala i teplota vzduchu a následující dny už nebyly tak příjemné. Ale zpět k turnaji…

ESC se hrálo na pět kol, použity byly mise i bodování totožné s ETC.

První kolo – dawn of war, capture and control, seize ground, soupeř Richard Morgan – hráč za Wales s Orčí Green Tide.
Parádní los pro první kolo. Jedna z mála armád, na kterou mám vypsánu stopku. Bral jsem to ale sportovně, jelikož jsem věděl, že 180 orkům nemám pořádně jak nakopat jejich zelené zadky, hrál jsem bez jakéhokoli stresu o výsledek. Soupeř pro jistotu začal, takže 60 orků bylo zatraceně blízko kdekoli, kde vyjedu na stůl. Můj jediný cíl bylo ubránit se tak, abych nedostal wipe. V druhém kole přišli Komandos s Warbossem a Snirkrotem, zničili dva razorbacky. Následně jsem z dalšího razoru poslal na tyhle opovážlivce flamer skvadu, která dala flamerem 6 hitů a na wound jsem předvedl epický hod 6x 1!. Tohle docela zásadně zvrátilo situaci se Snirkrotem a bossem, kteří přišli o eskortu (pistole byly přesnější) a následně ještě nějakou dobu prováděli čistku v mých řadách. Další epická situace hry byla, kdy jsem celkem 15 mariňáky NABRAL jeden z třicetihlavých mobů a se ztrátou asi dvou mariňáků ho vymlátil. Zbytek bitvy byl v režii soupeře. V posledních kolech sem se alespoň snažil zlikvidovat nějaké kanóny, které by mohly pomoci alespoň v rozdílu bodů, ale soupeř bravurně házel covery, popřípadě morálky. Nakonec hra skončila 2:18 v můj neprospěch, ale vzhledem k matchupu byly dva body víc, než jsem předpokládal.

Druhé kolo – spearhead, anihilace, cleanse (zabírání čtvrtek), soupeřka Hanna Proskurina z Ukrajiny se Space Wolves.
Tři jednotky fangů kombinujících dvě rakety, dva lascanony a plasma cannon. Čtyři typhoon speedery, nějací ti GH, skauti a Thunderwolf Cavalérie. Obecně poměrně slabší list vlků, ale Typhoony v tomhle počtu bylo nepříjemné zpestření vlčí armády. Začínal jsem a právě Speedery byly první na ráně, sundal jsem je tři, pak se ještě pustil do likvidace jedné z jednotek LF. Následovala přestřelka a poziční hra trvající tři kola. Pak se soupeřka rozhodla provést charge Thunderwolfy do mé jednotky s Librarianem, který se právě TWC neúspěšně snažil vyhnat ze stolu skrz Fear of Darknes. Před charge byli pěkně krytí mezi terénem a razorem, ten ale ve střelbě explodoval a TWC tak ukázaly, jak se zabíjí pětičky mariňáků, kteří si ani nešvihli. Já pak ještě něco málo postřílel. Hra skončila ve 4. Kole po vypršení časového limitu. Hanne hrála extrémně pomalu a byla velice nekomunikativní a když už něco řekla, tak hodně potichu, že ji nebylo pořádně rozumět. Nevím, zda to je její povaha nebo spíše neznalost angličtiny, což už je v konfrontaci se mnou co říct. Být další kolo, tak ji roznesu na kopytech, bohužel takto hra končí 9:11 pro Hannu.

Třetí kolo – pitched battle, sieze ground, anihilace, soupeř Mikhail Ulitin z Ruska s Necroní scarab farmou.
Jak jsem si říkal, že první hra byl asi nejhorší matchup pro mou armádu, netušil jsem, co mne potká. Scarab farma s 9 pavouky, navíc s Imotekhem a nějakými Wraithy. Díky noci a bouřce jsem své krabičky nechtěl pustit na stůl hned. Díky tomu se soupeři bez problémů namnožili skarabi a bylo to tak jen o tom, ve kterém kole mi dá soupeř wipe. Ten nakonec nastal v pátém kole. Hrát tu hru podruhé, tak bych začal na stole a snažil bych se agresivním postupem vpřed vypnout pavouky. Sice by to stálo hodně, ale snad by to mohlo zabránit masakru. Bohužel, nebo bohudík, už mi té cti nebylo v dalších hrách dopřáno.

Čtvrté kolo – dawn of war, anihilace, seize ground, soupeř Jacek Oblaza z Polska s Imperiální Gardou.
Mladej klučina, který hrál Vendetu, nějaké hydry, jízdu! psykery a veterány v chimérách a dva pěší cca dvacetičlenné týmy. I když začínal, tak díky tmě bylo první kolo oboustranně nevýrazné. Bitva se do 4. Kola táhla v postupném ostřelování se navzájem a obě strany měly decentní ztráty. Ve čtvrtém kole střelba soupeře značně ustála, neb se dal do pohybu za objektivy. Já kontroval Librarianem, který seslal Fear of Darknes a vyhnal jednu z jednotek obsazujících objektiv a já se díky fast vehiclům bez problémů dostal všude, včetně míst, kde jsem vykontestil jeho objektivy. První výhra 15:5.

Páté kolo – spearhead, seize ground, capture and control, soupeř Jaroslav Pidlisetsky z Ukrajiny s Dark Eldary.
Venom Spam s Ravegery a Heliony. Normálně Dark Eldary s BA trhám na kusy. Soupeř samozřejmě věděl co s ním má střelba dokáže provést a proto začal v rezervách, ze kterých mu jednotky přicházely pomalu. Mezi prvníma byli Helioni, u kterých se prokázalo, že zastřelit 18 kousků, když navíc dostanou od Heamonculiho pain token je poměrně složíté – když si drží cover. I když jsem veškeré venomy a jejich osazenstvo dokázal sestřelit včas, stejně tak pocuchal ravegery, neměl jsem v pátém kole žádnou reálnou šanci Heliony vyhnat ze stolu, i když jsem se o to pokoušel nejen střelbou ale i několika soustředěnými Tank Shocky. Bohužel vše bez úspěchu, helioni, jako jedna z mála soupeřových žijících jednotek nakonec zabrala tři objektivy a znamenalo to tak strašný debakl. 6:14 což znamenalo i mou první prohru s BA proti DE.

Zázemí na hotelu - paráda

Zázemí na hotelu – paráda

Celkově jsem tedy uhrál 32 bodů, což stačilo na cca 55 místo z 63 účastníků. O jedno místo lepší byl Goran, Křeček následoval na 50. místě a nejlepší z české výpravy náš kapitán Greg, který nakonec uhrál 25. místl. Celkově tedy nic moc, spíše zklámání, byť na mou obhajobu hraje matchup s Orky a Necrony, na které mí BA prostě nemohou mít. Zajimavé bylo vidět, jak kvalitní jsou Necroni v single turnajích – pět hráčů s Necrony se umístilo v první desítce, z toho dva na bedně.