Kompilace Market Garden

Market Garden

Kompilace Market Garden se skládá ze dvou knih pro Flames of War: Market Garden a Bridge by Bridge. Jak již název napovídá, jedná se o kompilaci armád pro operaci probíhající na podzim roku 44 v Holandsku. První z knih je věnovaná celkem 23 spojeneckým rotám, druhá pak 19 německým. Část z nich je známých z dřívějších knih a publikovaných PDF, některé jsou zcela nové nebo modifikované. Knihy samozřejmě přinesou i mnoho historických informací spojených s operací Market Garden a jejím průběhu.

Jelikož operace Market Garden probíhala pod velením polního maršála Montgomeryho a Britové byli v operaci nejvíce angažováni, nejvíce materiálu zde naleznou hlavně hráči Britů. Pro ně se stala velice očekávanou, zvláště pak po prosáknutí informací, že 17pdr po zvážení všech faktů autoři hry vylepšili a dostaly AT15, což je ve spojeneckých poměrech to nejlepší, co mohou pro střelbu na obrněné cíle použít.

Nechci se ale o těchto faktech příliš rozepisovat. Všichni fanoušci jistě ví, nebo alespoň tuší, jaké změny v Britském arsenálu díky této kompilaci nastanou. Nutno podotknout, že knihy zavádějí nový bodový ceník mnoha jednotek, nejen těch, které si, jako například Firefly, pomohly. Něco je levnější, něco dražší.

Market Garden

Market Garden

Knihy se mi dostaly do rukou včera večer a jelikož jsem měl v plánu dokončit armádu (zbýval static grass na pěchotu) pro víkendový Mephit Battle Tactics, neměl jsem příliš času se knihám věnovat. Zběžně jsem je prohlédl a jsou velice zajímavé. Jelikož stavím Irskou Gardovou, první podrobnější pohled padl na Armoured Squadron, kde největší změna oproti Hells Highway spočívá, ve výše citované změně AT u 17pdr kanónů, což přináší i značný nárust ceny, takto vybavených modelů. Cena Shermanu V však klesla, klesla i cena mnohých podpůrných jednotek. Další, velice významnou změnou je, že zde přibyla volba 11. obrněné divize. Černí Býci mají stejnou klasifikaci (CV), jsou ale nepatrně levnější, protože jim na rozdíl od Gardové chybí pravidlo Unflappable. Drobně se liší možnosti výběru jednotek. Například mohou používat Stuart VI pouze ve verzi Jalopy, nemohou využívat Column Platoon.

Zběžně jsem ještě nakoukl na US výsadkáře, ti jsou nyní rozdělení do 82. a 101. výsadkové. Obě se liší tím, jaké podpůrné jednotky mohou využívat. Struktura je ale blízká té z HH.

Další podrobnější pozastavení bylo u Německé Grenadierkompanie, kterou nyní začínám hrát dle Grey Wolfa. Varianta z Bridge by Bridge má celkově o něco okleštěnější variabilitu, přináší ale některé nové prvky jako Security Platoon, opevněné 88 Flak36. Armorovaná část pak obsahuje moderní techniku – Jagdpanthery/StugG, Jagdpanzery IV nebo Panthery. Je zde možnost použít dvou čet 105 a 155mm dělostřelectva. 155mm děla nemají podmínku nasazení menších. Samotní granátníci jsou, bez změn totožní s těmi z GW, ale lze jim dokoupit panzersherecky (tři v HQ) a panzerfausty pro každý rifle/mg team. Stávají se tak daleko flexibilnějšími a nemusejí se tolik bát assaultu tanků.

Další zajímavější mi přišla Kampfgruppe Hummel, která je postavená na Tigerech I E. a 506. Schwere Panzerabteilung, kde se mohu po vzoru Jagdtigerů z Nuts postavit na 1750 bodů pouze pět King Tigerů, dokonce s vyprošťovákem.

Kampfgruppe Von Swoboda s možností nasadit až 12 8.8 Flak36tek s always defends nebo Sperrverband Harzer s možností nasadit na stůl až 48 M42 HMG týmů, nebo Von Tettau, kde struktura čet připomíná spíše strukturu ruské pěchoty.

V knihách se jistně najdou i další zajímavé kousky, bohužel letmé prolistování nestačí na to, pojmout všechny obasžené informace. V každém případě, tato sada knih je opravdu parádní a cena více než příznivá, proto vřele doporučuji všem fanouškům FoW k přečtení, nebo lépe k zakoupení.