PTQ Journey into Nyx klepe na dveře

Poslední Česká kvalifikace na Pro Tour Journey into Nyx v Atlantě už klepe na dveře a je tak nejvyšší čas popřemýšlet nad tím, s jakým deckem se budu chtít zúčastnit. V letošním roce jsem standard hrál jen na dvou FNM, a po prosincovém rozprodeji většiny dvojkových karet mám v podstatě jediný rozumně hratelný deck a sice G/R Monsters, na který jsem ještě před uveřejněním spoileru Born of the Gods vsadil.

První velké turnaje s novou sadou prozradily, že má sázka byla správná a G/R Monstra začaly na fieldu poměrně dominovat. Ale standard je rychle se měnící formát a co bylo dobré včera, dnes nemusí uspět.

Můj aktuální decklist vypadá následovně:

  (0)

Balík je poměrně konzistentní, hlavně díky novému přírůstku v podobě [mtg_card]Courser of Kruphix[/mtg_card], který si náramně rozumí s Domrim, popřípadě i Chandrou a scry landy. Late game zase podpořil nový Xenagos, God of Revels, který z každé zahrané potvory vytváří neskutečně velkou hrozbu. (0)

Z těch málo her, které jsem s balíkem absolvoval a co jsem načetl a vykoukal z internetu, balík dokáže vyhrát hodně rychle a Flesh/Blood bývá nečekaný zabiják soupeře, ale potýká se s několika závažnými problémy. (0)

Desecration Demon je jedna z nejproblematičtějších karet. Skromný removal v podobě Mortarů na něj nestačí, udržet ho na uzdě, moc dobře také nejde, protože balík nehraje na množství, ale kvalitu potvor, takže do něj není moc co obětovat. Další problematickou kartou je [mtg_card]Master of Waves[/mtg_card], na kterého v mainu stačí jen Polukranos, pokud ho ale právě nemám, nebo už je mostrozní, příval tokenů dokáže zastavit pouze overload Mostarů. (0)

I přes tyto problémy je s deckem velká zábava hrát, ta však končí v případě mirroru, které jsou typicky hodně rychlé a jsou o tom, kdo lízne lépe a dá do hry rychleji větší prase. S rostoucí oblibou G/R Monster je tak třeba s mirrorem počítat. (0)

Díky nedostatkům G/R Monster se začala objevovat jejich Jund varianta.  Jund samozřejmě klade vyšší nároky na manovou bázi, takže namísto 4 forestů a 4 mountainů se přidají [mtg_card]Overgrown Tomb[/mtg_card] a [mtg_card]Blood Crypt[/mtg_card]. Zbývající mountain je možné nahradit jedním [mtg_card]Temple of Malice[/mtg_card], taktéž je obhajitelný další land. Tříbarvy poměrně hodně trpí na zranění z shocklandů, ale díky life gainu od Kruphixe to není pro Jund Monstra relevantní problém. (0)

Černá do balíku přináší nové možnosti, hlavně v oblasti removalu. [mtg_card]Dreadbore[/mtg_card], [mtg_card]Abrupt Decay[/mtg_card], [mtg_card]Doom Blade[/mtg_card], [mtg_card]Ultimate Price[/mtg_card], [mtg_card]Rakdos’s Return[/mtg_card], [mtg_card]Golgari Charm[/mtg_card]…  V neposlední řadě balík utilizuje [mtg_card]Reaper of the Wilds[/mtg_card]. (0)

Všechny tyto karty pomáhají s uvedenými problémy. Desecration Démona se sice G/R Monstra dokázaly po sidu zbavit Plummetem, ale ten je velice úzká karta, kdežto Dreadbore se umí zbavit v podstatě všeho, co není [mtg_card]Master of Waves[/mtg_card], na to, zda jsem Master se ale taková Ultimate Price moc neptá a díky instantní rychlosti dokáže pracovat i se soupeřovým Stormbreath Dragonem. Golgari Charm se také dokáže zbavit Mastera, stejně jako dokáže narušit tlak White Weenee a různých heroiků. Navíc se umí zbavit nepříjemných enchantmentů jako je [mtg_card]Bident of Thassa[/mtg_card], [mtg_card]Chained to the Rocks[/mtg_card] nebo [mtg_card]Detention Sphere[/mtg_card], a jako třešnička na dortu je ochrana před [mtg_card]Supreme Verdict[/mtg_card]em. Proti kontrolům nově pomáhá [mtg_card]Sire of Insanity[/mtg_card], [mtg_card]Rakdos’s Return[/mtg_card] nebo [mtg_card]Slaughter Games[/mtg_card]. (0)

Přidání Reapera dává velký potenciál do mirrorů. S volnou manou je téměř nezabitelný a díky deathtouch se dokáže vyměnit v podstatě s čímkoli, co ho blokuje, nebo sám může blokovat, což je dobré proti soupeřovým monstrům, které nelétají a vyrostly do velkých rozměrů. (0)

Balík ale není nafukovací, takže musí dojít k redukci některých karet, zároveň je potřeba alespoň trošku hledět na křivku, takže Reaper nahrazuje Rampagera, což je poměrně velká ztráta, protože jeho bloodrush abilita je prostě parádní combat trik, zvlášť když po útoku takto povyrostlé potvory následuje Flesh/Blood za lethal. Starého Xenagose nahrazuje více removalu. (0)

Pracovní decklist vypadá takto: (0)
[mtg_deck title="Jund Monsters"]Lands (23)
Mutavault
Temple of Abandon
Stomping Ground
Overgrown Tomb
Blood Crypt
Forest
Temple of Malice

Creatures (27)
Elvish Mystic
Sylvan Caryatid
Scavenging Ooze
Courser of Kruphix
Polukranos, World Eater
Reaper of the Wilds
Stormbreath Dragon
Xenagos, God of Revels

Planeswalkers (4)
Domri Rade

Spells (5)
Mizzium Mortars
Dreadbore

Sideboard (15)
Mistcutter Hydra
Ruric Thar, the Unbowed
Ultimate Price
Dreadbore
Sire of Insanity
Golgari Charm
Rakdos’s Return
Flesh // Blood
Slaughter Games

 

Závěr pro Monstří mirror je, že Gruul dokáže být větší než Jund, ale Jund na Gruul dokáže lépe reagovat a díky tomu být ve společném mači favorizovaný. Díky novým kartám, které přinesla černá barva se v problematických matchupech značně zlepšují postboard hry.

Rozhodování mezi Gruulem a Jundem je pro mě velice těžké. Hrozí, že PTQ se ponese v duchu monstřích mirrorů, nebo field ovládnou zajeté Black a Blue devotion decky, které jsou pro Monstra problematické, nebo bude field velice pestrý?

Gruul se mi líbí, že dokáže hru často rozhodnout jediným útokem, ale těžko se vypořádává s některými hrozbami. Jund sice nedokáže „zabít z ničeho“ ale v postboard hrách je velice ohebný a snáze přizpůsobitelný konkrétnímu soupeři.