Noví Necroni

Již několik dní je venku nový, dlouho očekávaný kodex Necronů. Rumory, které se v nedávné době objevovaly se téměř ve všech bodech potvrdily. I když je autorem kodexu mnohými nenáviděný Matt Ward, od kterého se po Grey Knightech očekával další, velice silný kodex, po podrobnějším nastudování Necroního kodexu tomu tak není. Kodex vypadá zajímavě, obsahuje silné i slabší jednotky a celkově působí dobře i pro hráče, kteří nemají rádi power gaming.

Oproti předchozímu kodexu je nový kodex nadupaný velkým množstvím nových jednotek. Jen troops sekce je velice chudá a obsahuje jen Warriory a nově i Immortaly. Malý výběr z troop jednotek je však trend 5. edičních kodexů.  Ve zbylých slotech bude pravděpodobně sváděn litý boj o to, která jednotka se na stůl dostane a která ne.

Fast attack slot bude pravděpodobně noční můrou, stejně jako je třeba elite slot pro Tyranidy. Ve FA se o místo budou prát hlavně skarabi a wraithy. Obě jednotky oproti předchozímu kodexu posílili a jsou extrémně hratelní, další, poměrně použitelné jsou i zbylé jednotky z FA: Tomb Blades a Destroyeři, i když zde se nedá očekávat takový boom jako u scarabů a wraithů.

V elite slotech je spousta nových jednotek, ale reálně použitelní se zatím zdají jen Triachr Stalkeři a Deathmarks a možní Ctani. Zbylé jednotky jsou velice drahé a o jejich velkému využití nedávám mnoho šancí. V heavy slotu si jistě budou konkurovat annihilation barge, doom scytche a pavouci.

V HQ slotech se jistě velice často objeví Imotekh a to i přesto, že se jedná o speciálního charaktera za 225 bodů, jeho hráty s night fightem, kradení iniciativy na 4+ a další jednoznačně stojí za zvážení, zvlášť s ohledem na relativně krátký dostřel většiny modelů. Rozhodně se žádná armáda neobejde bez Royal Court. Jako „must have“ se zdá Cryptek s Harbinger of Destruction, což zamění jeho defaultní staff of light za eldritch lance. Cryptek pak dostane také solar pulse, čímž se vylepší hrátky s night fightem.

Podobně jako Tyranidí nebo Dark Eldaří kodex, Necroni nemají vyloženě game broker jednotky a tak bude muset armáda fungovat v symbióze jednotlivých jednotek a vzájemně se podporovat.

Samozřejmě se začaly objevovat první nástřely armád. Zatím však jen v rámci teorie. Je příliš brzy aby byly patrné výsledky, zvláště pak chybí ty relevantní z kompetitivních turnajů.

Jeden z potenciálních buildů je „AV13 spam“, kde se objevují dva generičtí Overlordi s CCG, tři annihilation barge, tři stalkeři a maximum Ghost Arků s pěti warriory až do limitu bodů. Na 2000 bodů tam bude těch Arků pět, což dá celkem 13 vozidel s AV13 do první penetrace.

Další potenciální build je postavený na Night Scytche a Doom Scytche. Na 2000 bodů tam bude těchto supersonic Sommerů 9 a budou jim sekundovat dva overlordi na CCG.

Do třetice se objevuje build založený na night fightu, scarabech a spyderech. Osobně tento build vidím jako nejvíce zajímavý, zvláště v době mechanizovaných armád. A plánuji, že jej postavím.

Imotekh
Cryptek s Harbinger of Destruction, solar pulse
2x 3 Canoptek Spyder, gloom prism a fabricator claw array (kvůli wound alokaci)
3 Canoptek Spyder, fabricator claw array (kvůli wound alokaci)
3x 10 Canoptek Scarab
2x 9 Warriorů v Ghost Ark
2x 11 Warriorů
1995 bodů

Tato armáda má využít night fightu, který je jistý minimálně na dvě kola. Po tuto dobu budou pavouci chrlit další skaraby a pomalu postupovat kupředu. V druhém/třetím kole se skarabi pustí do soupeře a pokusí se udělat maximum škody. Zbytky soupeřovy síly pak zlikvidují warrioři, popřípadě i pavouci.

Troops sekce je však ještě otevřená. Warriory mohou nahradit Immortálové. Na nižší body by mohlo dojít k redukci v troops sekci a popřípadě i v počtu skarabů.

Keep Reading

PředchozíDalší