Feldherr papírové krabice

Již delší dobu se věnujete wargamingu, u první kapesní armády nezůstalo, původní se rozšířila, přidala se další „kapesní“ armáda, později se k tomu třeba přidá další herní systém a několik frakcí této hry. Najednou zjišťujete, že máte doma stovky, ne-li tisíce modelů. I když se jedná o miniatury, v tomto počtu už je skladování a případný transport docela oříšek. Co s narůstajícími potřebami?

Pro první armádu si koupíte malý kufřík, postupem času, kdy armáda poroste, si pořídíte větší kufr… U hráčů warhammeru to typicky bývají plastové kufry GW produkce. Malý pojme až 108 modelů a velký dvojnásobek. Říkáte si až až, pokud ale přidáte vozidla nebo velké obludy, ve kterých si nyní GW docela libuje, mohou být tyto kufry kapacitně nedostačující a ohlížíte se po jiných. V době, kdy jsem s Warhammerem pořádně začal, výběr nebyl, dnes se dá i v Čechách koupit spousta kufrů různých výrobců a s oblibou malých magnetů se často volí alterativa v podobě kufrů na nářadí a různých systémů plechů, na kterých pak modely s magnety v bejzách drží.

Jistou dobu se u nás rozšířily kufry Army Transport od Sabol Designu a stále se dají u nás i koupit. Výhodou je, že jsou k dostání i opravdu objemné kufry. Problém ale je, že do těchto kufrů se rozumně nevejdou molitany z produkce GW. Toto řeší skvěle kufry německého Feldherru, který využívá téměř totožný rozměr a GW molitany tak do těchto kufříků sednou. Další výhodou je, že jsou poskytovány v různých výškách i různými výřezy či rasterem, který si může každý vyřezat dle svých požadavků. Aktuálně se jedná asi o nejrozšířenější alternativu ke GW kufrům u našich prodejců. Medium kufr, který pojme stejné množství molitanu jako malý GW kufr je rozměrově skoro poloviční, Maxi kufr je pak o jeden molitan chudší než velký GW kufr, ale rozměrově je jako malý GW. Malé rozměry jsou dosaženy hlavně tím, že se jedná o plátěné kufry. Neposkytují tak téměř žádnou ochranu před hrubým zacházením, takže takový kufr si asi stěží vezmete do letadla jako zapsané zavazadlo. Feldher nabízí poměrně velkou škálu kufříků, od mini, který pojme dva molitany „half-size“, tedy přesně poloviční oproti standardnímu (GW) rozměru po zmíněné medium a maxi, dále nabízí například brašnu přes rameno nebo batoh a novinkou je double size, tedy dvojnásobná velikost GW molitanu. Další, hodně podobné kufry a molitany nabízí KR Multicase, ty ale v čechách nikdo neprodává. Určitě se najde spousta dalších výrobců, třeba v Polsku, kteří dělají většinou klony Multicase nebo Feldherru.

Za nejlepší kufry pro transport miniatur považuji produkty firmy Battle Foam. Jednak samotné kufry, byť jsou plátěné, obsahují velice kvalitní výztuhy a samotné molitany jsou daleko tvrdší než ty od GW, KR či Feldheru a jedno z propagačních videí ukazuje, jak si na kufr, poměrně urostlý moderátor sedá a modely to bez problémů přežívají. V Čechách je ale opět nikdo neprodává a hlavně, pro našince je i vysoká cena. Tam kde ostatní výrobci končí, BF obvykle začíná. BF navíc spolupracuje s hodně výrobci her s miniaturami a připravuje speciální kufry přesně pro potřeby těchto her. Ve standardní nabídce jsou i předpřipravené molitany s výřezy, odpovídající přesně rozměrům mnoha specifických modelů, navíc lze v objednávce vytvořit pomocí programu vlastní rozvržení, popřípadě dokonce poslat vlastní návrh tvarů, které nejsou ve standardní nabídce. Tímto jednoznačně kufry Battle Foam vedou. Molitany lze objednat jednak v rozměrech BF, ale také v rozměrech GW molitanů nebo Sabol Designu.

Kufr ale potřebujeme hlavně ve chvíli, kdy chceme armádu převézt třeba na turnaj nebo do herny. Pokud má hráč armád víc, je nepraktické pořizovat více kufrů, byť náklady na kufr většinou zdaleka nevyrovnají náklady na samotnou armádu. Ale proč mít třeba 6 kufrů, když reálně jezdím jen s jedním. Jak ale rozumně skladovat samotné molitany, aby se mi nevysypaly z přervané skříně?

Vhodné řešení nabízel KR Multicase se svými papírovými krabicemi. Sehnat ale u nás tyto kufry je problém, navíc jsou větší než GW, tudíž pokud by GW/Feldherr molitany skončily v této krabici, plavaly by v ní. Také se mi nepodařilo najít krabice, které by přesně odpovídaly rozměrům GW molitanů, které používám a na samo domo výrobu nemám chuť. Nyní přišel Feldherr se storage systémem postaveným právě na papírových krabicích, které se dají použít i pro vyjímečné přenášení a pokud chcete používat standardní velikost molitanu ve spojení s Feldherr batohem (komínek half size molitanů, plná velikost by musela být na stojáka a vysypaly by se), je to ideální řešení (krabice velikosti M), protože do něj dokonale zapadne (doporučuji i pro half size molitany). Tato krabice pojme 15cm molitanů standardní velikosti nebo 2x15cm half size, jinými slovy 4 GW molitany. Další možnost je, krabice velikost XXL, která je vnitřním rozměrem shodná se čtyřmi krabicemi velikosti M, vejde se tak do ní až 16GW molitanů a lze do ní použít double size molitany.  Další podobný kufr je také novinka – Transporter. Na nošení samotných molitanů mi přijde hodně křehký, ale lze do něj vložit 4M krabice nebo jednu XXL, takže při transportu třeba na dešti se krabice nerozmočí.

Krabicový systém, zvláště tedy ten od Feldherru, jehož další produkty používám, mi přijde pro skladování modelů někde ve skříni jako naprosto ideální systém. Zabírají místo jen o pár mm větší než samotné molitany a dají se v případě nouze transportovat.

Bohužel zatím naši prodejci Feldherr novinky nemají v nabídce, ale věřím, že v dalších objednávkách už budou obsaženy. Pro nedočkavce, nebo ty, kteří potřebují skladování řešit nutně, doporučuji přímou objednávku. Aktuálně probíhá akce, kdy na zboží nad 60EUR se po Evropě neplatí doprava a hlavně krabice M jsou za zaváděcí cenu 5EUR, tedy za 50% plné ceny. Sám jsem si jich několik pořídil a jsem z nich opravdu unešený.

A jak skladujete větší množství modelů vy? Pochlubte se, dejte tip.