The Spoils TCG

Spoils

The Spoils je karetní sběratelská hra odehrávající se ve fantasy světě, který se směřuje špatným směrem. Někdy je komický, často bizarní, plný černého a škaredého humoru, který dává hře půvab, zábavu a nezapomenutelnost. Pokud byste vzkřísili J.R.R. Tolkiena, H. P. Lovecrafta a Lewise Carrola a donutili je psát společně, vzešlo by právě něco jako The Spoils.

The Spoils je hodně podobná Magic: The Gathering, jak ale sami autoři tvrdí, snaží se vytvořit tu nejlepší sběratelskou karetní hru na světě. Původ má v roce 2001, kdy se dal dohromady tým několika hardcore hráčů a veteránských vývojářů, kteří po pěti letech důsledného testování vydali první verzi, která se vyvarovala klíčovým chybám.

To ovšem neznamená, že je hra určená pouze profesionálním hráčům. Spoils je jednoduchá a intuitivní hra (hráčům Magicu bude velice blízká), která dokáže poskytnout mnoho zábavy, aniž byste museli vlastnit ty nejdražší karty. Zároveň je ale konstruována jako turnajová hra, která se snaží vyvarovat úskalím, které mají jiné hry.

Vzhled karet

Vzhled karet

The Spoils tvoří karty postav, nastavení a objektů spadajících do pěti cechů Arcanist, Banker, Gearsmith, Rogue nebo Warlord. Každý cech má unikátní vzhled a využívá specifických strategií.

Obsession

Obsession

Arcanist
Arcanisté provádějí surrealistické a posedlé rituály, vyvolávají prvotní síly k manipulaci realitou. Základním zdrojem kouzelníků je posedlost (obsession), jejich běžnou strategií je nutit soupeře vracet karty ze hry do ruky a následně zahazovat karty v ruce. Hojně také manipulují se svými kartami. Disponují velkým počtem postav s vlastností utajení (covert). Tento cech je primárně vhodný pro control balíky.

Greed

Greed

Banker
Bankéři jsou nemilosrdný cech, který soupeře přemáho úplatky, byrokracií a uváženým najímáním hlupáků. Hlavním zdrojem je chamtivost (greed). Jejich hlavní strategií je lízání mnoha karet z balíku, což jim přináší mnoho možností, jak kontrolovat hru, mají dostatek karet pro přímé vyřazení soupeřových postav ze hry. Zásadně mění vlastní i soupeřův vliv. Tento cech je opět vhodný pro control balíky.

Elitism

Elitism

Gearsmith
Gearsmith jsou cechem géniů, vynálezců a konstruktérů, kteří své soupeře překvapují svými nejrůznějšími technologickými hračkami. Jejich zdrojem je elitářství (elitism). Klíčovou vlastností jsou sice drahé, ale poměrně silné postavy. Jejich vysokou cenu umí ale mnohými způsoby redukovat a díky velkému počtu předmětů tyto postavy umí vhodně vybavit. Soupeře dokážou zaplavit spoustou Micromajig tokenů, což jsou postavy se silou 1 a jedním životem a rychlostí tři (tzn. základ). Tento cech se dá hrát asi nejlépe jako agro-combo.

Deception

Deception

Rogue
Rogue je cechem nepoctivců a podvodníků, vychytralost má pro ně větší hodnotu než etika, k úspěchu používají svého důvtipu, s právem a zákony si příliš hlavu nelámou. Hlavním zdrojem je klam (deception). Jejich hlavním trumfem je klam, který přesvědčí soupeřovy postavy bojovat proti vlastnímu cechu, hrají soupeřovy karty jako by byly jejich vlastní. Mají také hodně postav s vysokou rychlostí. Cech se perfektně hodí pro stavbu combo balíků.

Rage

Rage

Warlord
Warlordi jsou cechem válečníků, jsou krvelační a brutální, jejich problémy řeší pomocí vynikající síly a zastrašováním. Zdrojem Warlordů je zuřivost (rage).  Hlavní devizou tohoto cechu jsou silné a levné postavy, mnohdy se zajímavými efekty. Když to nejde silou, jde to počtem, když obojí selže, jde to ještě větší silou. Cechu nejlépe sedí agro balíky. Nutno podotknout, že ty obvykle obsahují velký počet vzácných kartet, které patří k těm nejdražším vůbec.

Exploitation

Exploitation

The Spoils se začaly hrát v roce 2006. Hra byla šířena zdarma jako betaverze. Karty ještě neobsahoval finální podobu obrázků. Následovala pak první edice a první edice část 2. Následně v roce 2007 vyšla první rozšiřující sada Seed Children of the Lingamorph. Ke konci roku 2010 vyšla druhá rozšiřující sada: Seed 2: Gloamspike’s Revenge. Rok 2011 byl rokem reedice základní sady karet – 2nd Edition. V roce 2012 spatřila světlo světa třetí rozšiřující sada Seed 3: Fall of Marmothoa. Těsně před vydáním je další rozšíření – Shade.

Wrinkly Rabbit

Wrinkly Rabbit

I když The Spoils existují již téměř sedm let, komunita hráčů není příliš rozsáhlá. Jedním z důvodů je obrovská konkrence již zaběhlých her jako je Magic, tak her, za kterými stojí obrovské licencované světy (World of Warcraft, Star Wars…). Komunitě neprospěl ani původní vydavatel hry – Tenacious Games, od kterého veškerá práva v roce 2007 koupil nynější vydavatel Arcane Tinmen.

Rune of Concealment

Rune of Concealment

Sice je pro začátek těžší najít ve svém okolí hráče, na druhou stranu není problém snadno zapadnout do již stávající komunity hráčů. Ke hře zatím nevyšlo mnoho karet – aktuální počet je 745 unikátních karet (se započtením připravované sady Shade 875), což je číslo, o které se mnohé karetní hry rozrůstají za rok. Z tohoto důvodu nejsou noví hráči příliš pozadu před veterány, nepotřebují znát tisíce karet a všechny karty jsou jim snadno dostupné. Velkým plus jsou i velice jednoduchá pravidla.

Blazing Shriever

Blazing Shriever

Dalším výrazným kladem je, že hru si mohou hráči užít v plné paráděi se základním (preconstructed) balíky, nebo balíky tvořenými běžnými/neobvyklými kartami, které jsou snadno sehnatelné a velice levné. Slušný balíček tak lze sestavit už za několik málo stovek korun. Pokud se takovýto balíček rozšíří o několik vzácných karet, dostane nový šmrnc a možnosti. Slušný balíček pro turnajové hraní bude mít hodnotu kolem 2-3 tisíc korun a nejdražší balíky nadupané vzácnými kartami dosáhnou ceny cca 8 tisíc.

Circumspect Hijacker

Circumspect Hijacker

O tom jak přesně se hra hraje zde psát nebudu. Nejlepší bude mrknout se do pravidel, které jsou ke stažení v anglickém a v českém jazyce (neoficiální překlad). Popřípadě mrknout na cca 90 minutový YouTube tutoriál.

Více informací o hře naleznete na oficiálních stránkách. Můžete vyzkoušet i, již neaktualizovanou českou stránku. Pokud si budete chtít The Spoils vyzkoušet, nebo rovnou koupit, můžete se stavit v herním klubu Mephit.